Wstęp
Zasady przyłączania do sieci instalacji wytwarzających energię elektryczną w tym instalacji PV określone są w przepisach Ustawy „Prawo Energetyczne” z 26 lipca 2013 roku. Ustawa ma już wiele aneksów, dlatego podane na stronie informacje nie mogą być podstawą prawną, a jedynie wstępna informacją dla przyszłych inwestorów.
3.10.2 Zasady przyłączania do sieci mikroinstalacji (tekst na podstawie portalu Gospodarz Energią i artykułu „Procedury administracyjne w procesie inwestycyjnym”)
Przyłączenie do sieci dystrybucyjnej mikroinstalacji wytwarzającej energię elektryczną, której właściciel jest przyłączony do sieci jako odbiorca końcowy i której moc zainstalowana nie jest większa niż określona w wydanych warunkach przyłączenia, odbywa się na podstawie zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji, złożonego w przedsiębiorstwie energetycznym, po uprzednim zainstalowaniu odpowiednich układów zabezpieczających i układu pomiarowo-rozliczeniowego. W innym przypadku przyłączenie mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnej odbywa się na podstawie umowy o przyłączenie do sieci. Koszt montażu układu zabezpieczającego i układu pomiarowo-rozliczeniowego ponosi operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, a za przyłączenie mikroinstalacji do elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej nie jest pobierana opłata.
Do wniosku o określenie warunków przyłączenia mikroinstalacji nie jest wymagane dołączenie wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości, na której jest planowana inwestycja. Zgłoszenie mikroinstalacji musi zawierać oznaczenie podmiotu ubiegającego się o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej, określenie rodzaju i mocy mikroinstalacji, a także informacje niezbędne do zapewnienia spełnienia przez mikroinstalację wymagań technicznych i eksploatacyjnych.
Przyłączane do sieci mikroinstalacje muszą spełniać także wymagania eksploatacyjne oraz techniczne, takie jak:
– bezpieczeństwo funkcjonowania;
– zabezpieczenie przed uszkodzeniami spowodowanymi niewłaściwą pracą
Mikroinstalacje muszą zapewniać możliwość dokonywania pomiarów wielkości i parametrów niezbędnych do prowadzenia ruchu sieci oraz rozliczeń za pobrane paliwa lub energię.
Mikroinstalacje OZE wraz z instalacjami towarzyszącymi i sieciami, muszą spełniać także wymagania wynikające z przepisów prawa budowlanego, o ochronie przeciwpożarowej, o ochronie przeciwporażeniowej, o systemie oceny zgodności oraz przepisów dotyczących technologii wytwarzania paliw gazowych lub energii i rodzaju stosowanego paliwa.
Przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej ma obowiązek wydania warunków przyłączenia w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o określenie warunków przyłączenia przez wnioskodawcę przyłączanego do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV, a w przypadku przyłączania źródła – od dnia wniesienia zaliczki.
Etap 1. Określenie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej
Składając wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci należy podać poniższe informacje:
– dane identyfikacyjne i teleadresowe wnioskodawcy (na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby składającej wniosek lub w przypadku firm, aktualnego odpisu z KRS lub zaświadczenia o wpisie do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej);
– określenie obiektu, który będzie przyłączany do sieci (np. elektrownia fotowoltaiczna, farma wiatrowa, elektrownia wodna, itp.) i jego lokalizacji;
– przewidywalną moc przyłączeniowa;
– parametry techniczne przyłączanego źródła;
– dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do korzystania z obiektu. Tytułem prawnym do obiektu może być np. odpis z księgi wieczystej, akt notarialny (zakupu, spadku, itp.), umowa (najmu, dzierżawy, darowizny, użyczenia).Każdy instalator posiadający odpowiednią wiedzę potrafi to wypełnić
Ponadto do wniosku o określenie warunków przyłączenia załączyć należy następujące dokumenty:
– plan zabudowy lub szkic określający usytuowanie (lokalizację) przyłączanego obiektu względem istniejącej sieci;
– elektryczny i topograficzny schemat wewnętrzny obiektu uwzględniający schematy stacji transformatorowych oraz długości linii kablowych;
Etap 2. Warunki przyłączenia
Na podstawie kompletnego wniosku przygotowane zostaną warunki przyłączenia dla obiektu oraz projekt umowy o przyłączenie do sieci. Dla klientów, których źródła wytwórcze będą przyłączane do sieci o napięciu do 1 kV warunki zostaną wydane w terminie do 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku. Dla klientów, których źródła wytwórcze będą przyłączane do sieci o napięciu powyżej 1 kV warunki zostaną wydane w terminie do 150 dni od daty wpływu zaliczki na konto zakładu energetycznego.
Etap 3. Zawarcie umowy o przyłączenie do sieci
Po otrzymaniu warunków przyłączenia i ich zaakceptowaniu należy podpisać umowę o przyłączenie. W tym celu należy skontaktować się ze wskazaną w warunkach przyłączenia komórką spółki dystrybucyjnej i umówić się na termin podpisania umowy o przyłączenie do sieci. Do zawarcia umowy o przyłączenie wymagane jest potwierdzenie posiadanego tytułu prawnego do przyłączanego obiektu. Obustronnie podpisana umowa o przyłączenie do sieci jest podstawą do rozpoczęcia prac projektowych i budowlano-montażowych związanych z realizacją przyłączenia obiektu do sieci.
Etap 4. Realizacja umowy o przyłączenie do sieci
Po obustronnym podpisaniu umowy o przyłączenie do sieci, strony przystępują do realizacji obowiązków umownych. Czas realizacji umowy o przyłączenie jest zależny od wielu czynników i wynosi od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy.
Etap 5. Przyłączenie do sieci i uruchomienie przyłącza
Fizyczne przyłączenie obiektu do sieci następuje po zrealizowaniu wszystkich obowiązków stron wynikających z umowy o przyłączenie do sieci czyli:
– realizacji prac budowlano-montażowych po stronie Przyłączanego Podmiotu;
– wniesieniu opłaty za przyłączenie;
– zgłoszeniu gotowości instalacji do przyłączenia oraz dokonaniu pozytywnego sprawdzenia tej instalacji przez operatora systemu dystrybucyjnego (OSD);
– sprawdzeniu układu pomiarowo – rozliczeniowego;
– przygotowaniu i uzgodnieniu z OSD instrukcji współpracy.
Rozpoczęcie dostarczania energii elektrycznej do sieci operatora systemu dystrybucyjnego może nastąpić po zawarciu stosownych umów związanych ze świadczeniem usług dystrybucji.